Rekiny w Egipcie – jest się czego bać?
Kilka lat temu świat obiegła informacja o tym, że na egipskim wybrzeżu, w pobliżu Sharm el Sheikh rekiny zaatakowały pływających nieopodal brzegu Morza Czerwonego turystów. Pogryzienia w kilku wypadkach okazały się śmiertelne. Po tym wypadku, wielu wyjeżdżających do Egiptu zastanawia się, czy zagrożenie atakami rekinów jest realne. Spróbujmy więc wyjaśnić to zagadnienie.
Przede wszystkim pamiętać trzeba, że w Morzu Czerwonym pływa kilka gatunków rekinów – począwszy od Młotów, aż po Żarłacze Białe – tak było od zawsze. Jednakże, w większości, znajdują się one daleko od lądu, na głębokich wodach. Ataki w pobliżu brzegu są epizodyczne, a ich przyczyn jest kilka. Pierwszym i najważniejszym powodem jest fakt intensywnego odłowu ryb z terenów Morza Czerwonego, co zaburza naturalną równowagę i zmusza drapieżniki do poszukiwania pokarmu w innym miejscu. Po drugie, atakom sprzyja w niektórych miejscach linia brzegowa – dająca dużą głębokość tuż przy brzegu.
Mimo wszystko, takich przypadków jest bardzo niewiele, zaś nurkując, czy też snorkując w pobliżu rafy koralowej, szanse na spotkanie z postrachem mórz są niewielkie.
Egipt: zabytki w pigułce
Najważniejszymi zabytkami, których podczas wyjazdu do Egiptu ominąć nie sposób są:
<ul>
<li>Piramidy w Gizie – kompleks znajdujący się ok. 8km na południe od Kairu, w którym znajdują się trzy najbardziej znane piramidy na świecie, pochodzące sprzed niemal 4500 lat p.n.e. ; na jego ternie znajduje się także Sfinks,</li>
<li>Dolina Królów i świątynia Hatszepsut w Luksorze – ogromny kompleks, będący swoistym muzeum na świeżym powietrzu, w którym podziwiać można pozostałości po Średnim i Nowym Państwie,</li>
<li>Świątynia Abu Simbel – poświęcona bogowi Amon – Ra, usytuowana ok. 300km od Asuanu, przeniesiona w latach 60-tych na inne miejsce podczas budowy tamy asuańskiej,</li>
<li>Klasztor św. Katarzyny – położny na półwyspie Synaj. Jak głosi legenda, to tu Mojżesz ujrzał po raz pierwszy Boga pod postacią gorejącego krzewu,</li>
<li>Bazar Khan el Kalili w Kairze – największy orientalny bazar w Egipcie, gdzie kupić można wiele wyjątkowych towarów po okazyjnej cenie</li>
<li>Piramida Dżosera – znajdująca się na zachód od Memfis, kilkanaście km na południe od Kairu w miejscowości Sakkara, wybudowana przez Imhotepa ok. 2650 lat p.n.e.</li>
</ul>
Wymienione tutaj atrakcje i zabytki Egiptu to tylko niewielka część tego, co czeka na nas w tym kraju.
Egipt – raj dla nurków
Nie wszyscy jadą do Egiptu dla jego zabytków. Wielu właśnie tam kieruje swoje kroki ze względu na bardzo korzystne warunki do uprawiania sportów wodnych. Szczególnie wiele w nadmorskich kurortach znaleźć można dobrej jakości baz nurkowych – prowadzonych zarówno przez Egipcjan, jak i przez specjalistów z Europy, Stanów Zjednoczonych, czy też Australii.
Dlaczego to właśnie w Egipcie warto nurkować? Przede wszystkim, ze względu na obecność doskonałej jakości miejsc do nurkowania, zapewniających możliwość głębokiego zejścia, a jednocześnie obserwacji przepięknej, niemal nienaruszonej egipskiej rafy koralowej.
Największe i najbardziej atrakcyjne bazy nurkowe oraz miejsca do nurkowania znaleźć można od strony Półwyspu Synaj: w okolicach Sharm el Sheikh, a przede wszystkim w zatoce Aqaba, nad którą położony jest Dahab – przez wielu nazywany prawdziwą mekką nurków. Można tu o każdej porze roku spotkać zarówno tych, którzy stawiają w nurkowaniu swoje pierwsze kroki pod okiem zawodowców (wiele szkół nurkowych znajduje się na terenie hoteli), jak i profesjonalistów.
Bez wątpienia, najbardziej atrakcyjnym miejscem, przyciągającym tłumy jest Blue Hole: jaskinia morka o głębokości kilkuset metrów, znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej Morza Czerwonego. Znajduje się ona ok. 8 km od centrum Dahabu – dotrzeć tu można, wykupując wycieczkę, wielbłądem, bądź jeepem. Tuż obok zejścia znajduje się utrzymana w beduińskim stylu baza nurkowa, gdzie możemy zostawić rzeczy, napić się herbaty, czy też posilić się. Nieopodal znajduje się także Canyon – wąski rów pokryty rafą, oraz Bells, gdzie rekord w nurkowaniu głębinowym pobił nasz rodak.
Doskonałą przestrzenią do nurkowania stanowią również rafy w okolicy Sharm el Sheikh, będące częścią parku narodowego Ras Mohammad – dotrzeć na nie można zarówno drogą lądową, jak i morską, wypływając w rejs z portu w Sharm. Całodniowa wycieczka połączona z nurkowaniem kosztować będzie ok. 200$.
Dogodne bazy nurkowe znajdziemy także w Safadze, znajdującej się nieopodal Hurghady oraz w Marsa el Alam na południu kraju.
Sylwester w Egipcie – czemu nie?
Egipt jest krajem, do którego warto się wybrać o każdej porze roku. Także wtedy, gdy chcemy wyjątkowe okazje w roku uczcić nietuzinkowo. W ostatnich latach coraz popularniejsze są sylwestrowe wyjazdy do egipskich kurortów. Pomysł jest co najmniej dobry – w ten sposób, możemy sobie zapewnić zabawę do białego rana w jednym z ekskluzywnych egipskich hoteli, a jednocześnie odpocząć od zimy, śniegu i pochmurnych dni.
Wyjazd sylwestrowy do Hurghady, Sharl el Sheikh, czy też Marsa el Alam zorganizować warto, korzystając przy tym z pomocy biura podróży. Dzięki temu, zaoszczędzimy sobie kłopotów z transportem, czy też rezerwacją miejsca. Wyjazdy odbywają się w tym okresie na tydzień, bądź dwa tygodnie. Biura podróży wyjazdy organizują między drugim dniem świąt, a 30 grudnia, aby turnus móc rozpocząć aklimatyzacją.
W trakcie sylwestrowego pobytu w egipskich kurortach spodziewać się można wielu atrakcji. Z 31 grudnia na 1 stycznia organizowana jest zabawa sylwestrowa – zazwyczaj z uroczystą kolacją, muzyką na żywo i fajerwerkami. Spodziewać się można także lokalnych atrakcji takich, jak taniec brzucha, możliwość zapalenia sziszy, czy też pokazu derwiszy. Wszystkie hotele, a w szczególności te z pięcioma gwiazdkami, dbają o to, by zapewnić gościom szampańską zabawę, spełniającą wszystkie standardy.
Wyjazd sylwestrowy zarezerwować warto co najmniej kilka tygodni wcześniej – cieszą się one dużą popularnością, więc te najbardziej atrakcyjne w trybie last minute mogą być niedostępne. Liczyć się trzeba z tym, że do ceny wyjazdu doliczony zostanie koszt balu sylwestrowego, który wynieść może ok. 400-500 zł od osoby.