Egipt – Podstawowe informacje

Hotele w Egipcie

Gospodarka Egiptu utrzymuje się w głównej mierze z turystyki, w związku z tym biznes hotelarski rozwija się tam bardzo prężnie i dynamicznie. Do Egiptu przyjeżdżają turyści z różnych części świata, o różnym statusie majątkowym i różnych oczekiwaniach. Hotelarze muszą być zatem przygotowani na przyjmowanie rzesz obcokrajowców.

Egipska baza hotelarska jest bardzo zróżnicowana. W wielu hotelach standard jest naprawdę wysoki, ale w zdecydowanej większości poziom obsługi pozostaje na dość niskim poziomie. Aby nie dać się oszukać i wybrać najlepszą, możliwą opcję możemy zasięgnąć opinii internautów. W Internecie funkcjonuje poza tym wiele serwisów, zbierających informacje o wszystkich, najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych hotelach. W opisach uwzględniane są nie tylko ceny, ale także serwis hotelowy, menu, warunki mieszkaniowe etc. Obsługa hotelowa w Egipcie stanowi bodaj największy problem dla zagranicznych turystów. Często możemy słyszeć słowa skargi na zachowanie hotelowej obsługi, opieszałość w wykonywaniu obowiązków i niski standard pokojowych hoteli. Niestety, w przypadku Egiptu ilość nie zawsze przekłada się na jakość.

Jeżeli decydujemy się na wyjazd z biura podróży, możemy mieć niejako pewność, że nasza baza noclegowa będzie przyzwoita. Wycieczki zorganizowane mają również inną zaletę- nie musimy martwić się o formalności podróżne takie jak załatwianie wizy czy dojazd do hotelu.

Rafy Koralowe Egipt

Nurkowanie w wodach morza Czerwonego i podziwianie raf koralowych oraz innych, podwodnych zjawisk robi ostatnimi czasy furorę wśród turystów, odwiedzających Egipt. Jak bowiem można zrezygnować z niezwykłej przygody, skoro pozostaje ona na wyciągniecie naszych rąk?

Rafy koralowe występują w kilku miejscach na świecie. Największe rafy możemy spotkać u wybrzeży kontynentu australijskiego i nieopodal półwyspu Indochińskiego, ale morze Czerwone również może się nimi pochwalić. Rafy koralowe powstają z utwardzonych przez sole morskie szkieletów podwodnych stworzeń i kształtują się przez tysiące lat. Jako, że głównym składnikiem raf są koralowce, utożsamiamy je właśnie z rafami koralowymi. Utwardzone koralowce przybierają przeróżne kształty i formy, niekiedy bardzo fantazyjne. Stanowią jednocześnie miejsce bytowania wielu, podwodnych stworzeń, które dopełniają barwnej kompozycji raf koralowych. Spośród nich możemy wymienić: żółwie morskie, ukwiały, jeżowce i skorupiaki. Nierzadko możemy spotkać również delfiny. Rafy koralowe to bardzo wrażliwe ekosystemy, w związku z czym rozwijają się w ściśle określonych warunkach- w wodach ciepłych i niezanieczyszczonych. Z tego też powodu nie spotkamy ich w wodach morza Bałtyckiego.

Turyści mogą podziwiać rafy koralowe na dwa, różne sposoby. Jednym z nich jest nurkowanie, drugim- rejs statkiem z przezroczystym pokładem.

 

Zima w Egipcie

Listopad, grudzień, styczeń i luty to w Egipcie miesiące zimowe. Trudno jednak mówić o prawdziwej zimie, gdyż temperatura zazwyczaj nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. Turyści mogą zatem oddać się przyjemności zwiedzania i nie męczyć się z powodu wysokich temperatur i niesamowitych upałów (latem temperatury skutecznie uniemożliwiają zwiedzanie w godzinach południowych i wczesno popołudniowych). Nie widzimy również przeciwwskazań, aby w czasie zimowego pobytu wskoczyć do wody. Temperatura morza jest bowiem porównywalna do temperatury Bałtyku w okresie letnim.

Turyści, przebywający w Egipcie w okresie zimowym, chętnie uczestniczą w rejsach statkiem wycieczkowym wzdłuż Nilu lub rejsem statkiem po morzu Czerwonym. Należy bowiem pamiętać, że egipska cywilizacja rozwijała się w okolicach Nilu, w związku z czym wycieczka statkiem niesie za sobą wielkie walory poznawcze. Kolejne przystanie rzeczne dają możliwość zacumowania statku i dokładnego zwiedzenia wszystkich, dużych siedzib miejskich oraz zabytków kultury.

Jeżeli nie wiemy, którą trasę wycieczkową wybrać, koniecznie zdecydujmy się na rejs z Luskoru do Asuanu. Czekają nas niesamowite widoki, przepiękne pejzaże, a i przede wszystkim możliwość zobaczenia z bliska świątyń Esny i Edfu.

Dla amatorów biernego odpoczynku polecamy wybór popularnych miejscowości wypoczynkowych takich jak Hurghada czy Sharm El Sheikh. Urlopowicze mogą wygrzewać się w ciepłych promieniach słońca i zażywać rozkoszy morskich, dość chłodnych jednak, kąpieli.

Egipt zimą jest chętnie odwiedzany przez osoby, które chcą spędzić sylwestrową noc w zupełnie inny niż dotychczas sposób. Biura podróży oferują turystom specjalne opcje wyjazdowe, w których uwzględniany jest krótki pobyt w Egipcie, nadmorska impreza i inne atrakcje. Warto przy tym pamiętać, że pobyt w Egipcie i przelot nie stanowią bardzo dużego wydatku.

Luksor Egipt

Głównym zabytkiem Luksoru jest Świątynia Luksorska- jeden z najważniejszych zabytków Egiptu położony na wschodnim brzegu Teb. Świątynia sprawia wrażenie niezwykle monumentalnej i oszałamia turystów jeszcze przed wejściem do wnętrza kompleksu. Tuż przy wejściu znajdują się bowiem dwa, wielkie posągi Faraona Ramzesa oraz wielki, granitowy obelisk. Całości dopełnia obraz zwycięskiej bitwy pod Hetydami.
Niezwykle ważnym miejscem, ilustrującym zdobycze cywilizacyjne Egiptu i architekturę świata starożytnego, jest świątynia w Karnaku. W skład kompleksu wchodzą następujące budowle: Wielka świątynia Amona-Re wybudowana za rządów XVIII i XIX dynastii królów egipskich, posąg Ramzesa II, Wielka Sala Hypostylowa, Świątynia Chonsu, Świątynia Ptaha – z czasów XVIII dynastii, Świątynia Ramzesa III, która nie zachowała się jednak w całości; Świątynia Opet , Pomnik wielkiego skarabeusza Chepri i Muzeum Luksorskie. Muzeum znajduje się w połowie drogi pomiędzy Luskorem i Karnakiem i jest niezwykle ważnym miejscem. Możemy w nim podziwiać liczne eksponaty, dzieła sztuki i posągi, które zostały uratowane ze świątynnych ruin Karnaku, a także sprowadzone z innych części Egiptu. Osoby, fascynujące się piramidami, mumiami i rytualnymi pochówkami, koniecznie powinny zawitać do muzeum mumifikacji, w którym zgromadzono liczne przedmioty i grafiki, obrazujące przebieg procesu mumifikacji.

Na zachodnim brzegu rozciąga się Dolina Królów. Znajdziemy tam ponad 60 grobowców, w których niegdyś chowani byli władcy Egiptu. Największym z nich jest bodaj grobowiec Horemheba. Miejscem spoczynku żon Faraonów jest Dolina Królowych położona na lewym brzegu Nilu. Niestety, liczba zachowanych grobowców jest nieporównywalnie mniejsza do liczby grobowców z Doliny Królów.

Mówiąc o Luksorze nie sposób nie wspomnieć jeszcze o kilku innych, pomniejszych zabytkach. Znajdziemy wśród nich: Świątynię Hatszepsut , zwaną inaczej”Świątynią Milionów Lat”, Świątynię Seti I, Ozyrejon, Kolosy Memnona czy Medinet Habu.
Kolosy Memnona to gigantyczne, bo aż 20-metrowe, posągi faraona Amenhotepa III postawione w XIV stuleciu p.n.e. Posągi są bardzo charakterystyczne, gdyż przedstawiają faraona siedzącego na tronie. Medinet Habu to zaś świątynia Ramzesa III, a właściwie zespół świątyń, zawierający pozostałości pałacu Ramzesa III.

Klimat w Egipcie

Jeżeli ktokolwiek zada nam pytanie o klimat czy temperaturę w Egipcie, natychmiast odpowiemy, że jest tam upalnie przez cały rok. Czy to jednak do końca prawda? Czy klimat egipski rzeczywiście jest tak suchy i gorący jak nam się wydaje?

W większej części Egiptu panuje klimat skrajnie suchy zwrotnikowy. Roczna suma opadów nie jest z reguły większa niż kilkadziesiąt milimetrów, co sprawia, że ludność musi skupiać się w okolicach dużych zbiorników wodnych. Największe skupiska ludności znajdują się rzecz jasna w oazie nadrzecznej, której łączna długość wynosi prawie 3000 kilometrów. W tym rejonie panuje klimat umiarkowany.

Kto by jednak pomyślał, że całe państwo egipskie objęte jest aż czterema strefami klimatycznymi? Wspomniana już oaza nadrzeczna pozostaje w zasięgu klimatu umiarkowanego. Obszary położone w rejonie wybrzeża morza śródziemnego wchodzą w śródziemnomorską strefę klimatyczną, Kair wraz z przyległościami – w strefę klimatu półpustynnego, zaś pozostała, południowa część kraju ma klimat typowo afrykański – pustynny.

Roczna suma opadów, jak już zostało wcześniej powiedziane, kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu milimetrów. Jest to spowodowane głównie zróżnicowaniem klimatycznym. O ile opady na północy kraju nie należą do rzadkości, o tyle na południu są praktycznie niespotykane.

Roczna amplituda temperatur jest bardzo duża, zważywszy na ich duże wahania w nocy i w czasie dnia. Zima trwa od listopada do marca- słońce zachodzi już o godzinie 17. Najniższa temperatura nie spada zazwyczaj poniżej 20 stopni Celsjusza, co sprawia, że turyści przyjeżdżają do Egiptu przez cały rok. Temperatura na wybrzeżu morza Czerwonego jest zdecydowanie wyższa niż na północy. Najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Temperatura wzrasta wówczas do około 35-40 stopni Celsjusza.