Egipt wakacje

Hotele w Egipcie – na co zwrócić uwagę?

Egipskie hotele poznali już turyści z całego świata. Ze względu na niezwykłą atrakcyjność turystyczną tego kraju, baza noclegowa jest niezwykle rozbudowana, a goście mają szansę najczęściej korzystać z obiektów od trzech do pięciu gwiazdek.

Najwięcej hoteli egipskich usytuowanych jest tuż przy linii brzegowej Morza Czerwonego – w kurortach takich, jak Sharm el Sheikh, El Gouna, Hurghada, Safaga, Taba, Dahan, Makady Bay, czy Marsa al Alam. Te, które wybierane są przez biura podróży i samych purystów, to obiekty z basenami, położone przy plaży i z dobrym dostępem do centrów kurortów. Takich obiektów nie brakuje. Jednakże, wybierając się do Egiptu, na względzie trzeba mieć to, iż zasady, na jakich przyznawane są gwiazdki w Europie i w Egipcie są inne. Stąd też, egipskie standardy trzygwiazdkowego hotelu w wielu przypadkach pokrywają się z tym, co oferują nasze hotele o dwóch, bądź nawet jednej gwiazdce. Nie jest to regułą, jednakże jest kilka ważnych czynników, na które należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Po pierwsze: rok wybudowania/ wyremontowania obiektu. Starsze egipskie hotele mogą być zaniedbane, a infrastruktura nieadekwatna do oczekiwań. Im młodszy obiekt, tym większa szansa na to, że znajdziemy w nim zadbane pokoje z dobrze działającą klimatyzacją i bogactwem atrakcji dla dzieci i dla dorosłych.

Po drugie: lokalizacja. Kiedy kupujemy wycieczkę i zależy nam na tym, by cieszyć się pełnią możliwości egipskiego wybrzeża, warto wybrać hotel, który znajduje się tuż przy linii brzegowej – nawet, jeśli musielibyśmy za to nieco więcej. Wiele obiektów usytuowano w trzeciej, a nawet czwartej linii brzegowej. Rekompensatą zazwyczaj jest darmowy bus, kursujący na prywatną plażę, oddaloną o kilka kilometrów kilka razy dziennie. Warto się jednak zastanowić, czy taka lokalizacja nam odpowiada. Zwróćmy także uwagę na odległość obiektu od centrum miasta.

Po trzecie: opinie gości. Na wielu portalach internetowych znaleźć dziś można rzetelne oceny gości, które mówią o standardach hoteli znacznie więcej, niż zdjęcia katalogowe. Warto się upewnić, czy obiekt, który przykuł naszą uwagę na pewno oferuje to, co jest obiecywane.

Wybierając dobry hotel, możemy być pewni, że zagwarantuje nam on komfortowy wypoczynek, który pozwoli zapomnieć o problemach i cieszyć się wakacjami w pełni.

Rafy koralowe – podwodny skarb Egiptu

Rafy koralowe w Egipcie są jednymi z najpiękniejszych na świecie. Bogactwo flory i fauny, położenie tuż przy linii brzegowej oraz dziewiczy, niemal niczym nienaruszony stan, przykuwają uwagę podróżników z całego świata. Dlatego też, egipskie rafy koralowe powinny być obowiązkowym punktem programu każdego, kto decyduje się na podróż do tego kraju.

Jak zobaczyć rafy? Są dwa podstawowe sposoby. Pierwszym – dla umiejących pływać jest snorkowanie, bądź – dla bardziej zaawansowanych, nurkowanie. W tym przypadku, wystarczy podstawowy zestaw ABC, obejmujący płetwy, maskę oraz rurkę służącą do oddychania. Rafa znajduje się tuż pod powierzchnią wody, więc w ten sposób zapewnić sobie można doskonałą obserwację tego, co dzieje się z koralowcami. Drugim – dla tych, którzy wolą oglądać z bezpiecznej odległości – wycieczka łodzią ze szklanym dnem, która także pozwala podziwiać wszystkie skarby znajdujące się pod wodą.

Rafy koralowe podziwiać można niemal w każdym miejscu wybrzeża egipskiego wybrzeża. Te najbardziej atrakcyjne, które są celem podróży licznych miłośników podwodnej flory i fauny znajdują się w Zatoce Aquaba, w południowo – zachodniej części półwyspu Synaj. Prawdziwą mekką dla fanów rafy jest Dahab i położone w jego pobliżu Blue Hole, Kanion, rafy Napoleona, Błękitna Laguna, czy też Trzy Wyspy – podwodne zespoły koralowców. Podziwiać je można zarówno snorkując, a więc unosząc się na powierzchni wody z maską i rurką, jak i, bardziej dokładnie, zanurzając się pod wodę głębiej z butlą. Przepiękne rafy znaleźć można także w okolicach Safagi. Im dalej na południe Egiptu, tym większa szansa na spotkanie żółwi morskich, podczas podziwiania podwodnej fauny.

Jeśli chodzi o wycieczki łodzią podwodną ze szklanym dnem, można je zarezerwować, podobnie jak wyprawy związane ze snorkowaniem, u rezydenta. Koszt kształtuje się w okolicach 35-60$ za osobę.

 

Czy w Egipcie jest bezpiecznie dla turystów?

W obliczu ostatnich wydarzeń politycznych w Egipcie, a także minionych zamachów terrorystycznych, z którymi do czynienia mieliśmy przed kilkoma laty, wielu planujących wyjazd do kraju nad Nilem zastanawia się nad bezpieczeństwem swojej podróży.

Z komunikatu zawartego na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych jasno wynika, że Egipt nie jest uznawany za kraj podwyższonego ryzyka – rekomendowany jest zwykły poziom ostrożności. Warto jednak pamiętać o tym, że ze względu na specyfikę tego kraju, zdecydowanie lepszą decyzją będzie poruszanie się w zorganizowanych grupach i unikanie samodzielnych wyjazdów poza teren kurortów.

Wycieczki do Kairu są możliwe i odbywają się bez większych zagrożeń: osławiony plac Tahrir omijany jest przez autokary z daleka, a policja oraz wojsko egipskie dbają o bezpieczeństwo turystów przebywających w tym regionie.

Pamiętać warto, że ze względów bezpieczeństwa, od czasów zamachu terrorystycznego, który miał miejsce w Luksorze, wszystkie wycieczki prowadzące do Kairu, czy też Luksoru odbywają się w konwoju. Kordon autokarów każdego dnia odjeżdża w jednym czasie, rozdzielając się dopiero po dotarciu do miejsca docelowego. Na jego czele oraz na końcu jedzie samochód wojskowy, co zapobiega potencjalnym zamachom, czy też porwaniom.

W niektórych miejscach kraju, w przypadku przejazdów indywidualnych, można spodziewać się, że do autokaru wsiądzie uzbrojony policjant, bądź woskowy. Ma to miejsce m.in. na drodze z Dahabu na lotnisko w Tabie, gdy autokar przejeżdża górskim wąwozem, w którym brak łączności satelitarnej.

Wycieczki fakultatywne w Egipcie

Przebywając na wakacjach w Egipcie, nie sposób całego pobytu spędzić w hotelu, choć wiele z nich żal opuszczać. Mimo wszystko, wiele atrakcji czeka na tych, którzy w zdecydują się w Egipcie na wycieczki fakultatywne. Ich program oraz oferta jest uzależniona zarówno od miejscowości, w której się znajdujemy, jak i od tego co może nam zaoferować organizator podróży. Przyjrzyjmy się najczęstszym propozycją.

Kluczowymi i nieodzownymi punktami programu, niezależnie od tego, czy jesteśmy na południu Egiptu w Marsa el Alam, czy też w Hurghadzie, bądź to na półwyspie Synaj, są wycieczki fakultatywne do Kairu oraz Luksoru. Te dwa kompleksy bowiem to największa spuścizna cywilizacyjna świata starożytnego, zapewniające monumentalne wrażenia. Mówi się, że kto był w Egipcie, a nie widział piramid, ten tak naprawdę tego kraju nie poznał. I rzeczywiście, jest w tym wiele prawdy. To samo tyczy się Luksoru.

Pamiętać należy, że do Luksoru wygodniej dostać się będzie z kurortów na południowym wybrzeżu kraju – z Safagi, czy też Marsa el Alam podróż potrwa jedynie kilka godzin. Do Kairu zaś, nastawić się trzeba na podróż trwającą co najmniej siedem – osiem godzin – szczególnie, że ze względów bezpieczeństwa odbywa się ona w konwoju autokarów. Do stolicy Egiptu udać się warto przede wszystkim z Sharm el Sheikh, skąd podróż trwa 4-5 godzin. Koszta takich wycieczek kształtują się w okolicach 80-100$. Cena może wzrosnąć, jeśli wybierzemy samolot, zamiast autokaru.

Pobyt na półwyspie synajskim daje możliwość odbycia dwóch kolejnych ciekawych wycieczek fakultatywnych – tym razem zagranicznych. Z Taby, Dahabu, czy też Sharm el Sheikh wybrać się warto do Jerozolimy – szczególnie komfortowa będzie podróż z pierwszego miasta – znajdującego się bezpośrednio przy granicy z Izraelem. Drugą możliwością jest wycieczka do Jordanii, w trakcie której głównym punktem zwiedzania będzie Petra – słynne kamienne miasto. Tu liczyć się należy z kosztami od 150$ wzwyż.

Oprócz tego, pozostają nam lokalne wycieczki fakultatywne – rajdy safari, wyprawy na wielbłądach, quadach, a także wycieczki łodzią z możliwością nurkowania, wizyty aquaparkach, delfinariach, czy też arabskie wieczory w karawanserajach.

Spośród mocy możliwości, każdy, kto odwiedza Egipt z powodzeniem wybierze odpowiednią dla siebie opcję, która sprawi, że jego pobyt będzie bogaty o niesamowite doświadczenia.