List motywacyjny szablon

Piszemy list motywacyjny

W pierwszym akapicie, zawsze należy zaznaczyć z jakiego źródła dowiedzieliśmy się o ofercie pracy, a także wyrazić chęć pracy w danej firmie, czy przedsiębiorstwie. Pamiętać jednak należy, by nie bardzo używać tutaj pochlebstw i ?komplementów? – ponieważ mogą być one odebrane nie tak jak chcemy…

Następna powinna być Argumentacja.

Tutaj, możemy korzystać z analizy ogłoszenia i pracodawcy, którą wcześniej przeprowadziliśmy, przedstawiamy więc argumenty, które mogą przekonać potencjalnego pracodawcę, że nasze doświadczenie a także umiejętności będą w pełni pozwalają, byśmy ubiegali się o dane stanowisko pracy, że będą świadczyły one o tym, że to właśnie my będziemy odpowiednim pracownikiem na dane stanowisko. Im argumenty będą ciekawsze i oczywiście poparte wiarygodnymi dowodami, tym bardziej zapadną one w pamięć pracodawcom i większa będzie nasza szansa na zdobycie stanowiska, na które aplikowaliśmy.

Kolejny punkt to kilka słów i samych sobie.

Tutaj używając zaledwie dwóch, góra trzech zdań możemy opisać jakimi jesteśmy pracownikami a także jaki mamy stosunek do pracy. Można więc napisać tutaj o: szybkości uczenia się i pojmowania nowych informacji, stosunku do pracy w większej grupie, a także o pracy w pojedynkę, odporności na stres, stosunku do zmian w pracy. Nie rozwlekajmy zbytnio tego punktu, nie przesadzajmy również z jego ?koloryzowaniem?. Piszmy całą prawdę, ponieważ gdy już zdobędziemy dane stanowisko pracy, szybko będzie szło zweryfikować, czy to co o sobie napisaliśmy jest prawdą, czy też nie. ?Kłamstwo ma krótkie nogi? – zapewne każdy z nas zna to przysłowie.

List motywacyjny układ

Bardzo ważny jest również układ poszczególnych elementów w naszych aplikacjach, nie może na takich dokumentach zabraknąć daty, naszych danych a także zwrotu ?Szanowni Państwo?, ?szanowna Pani?, ?Szanowny Panie?, osoba, która otrzyma nasze aplikacje musi wiedzieć do kogo są one adresowane, to logiczne.

Jak w każdym dokumencie, czy wypracowaniu czy jakiejkolwiek pracy (co pamiętać powinniśmy jeszcze z lat szkolnych) bardzo istotne są 3 części teksty, a mianowicie:

1.wstęp

2.rozwinięcie

3zakończenie.

We wstępie piszemy o jakie stanowisko się ubiegamy ? ten element możemy nawet wytłuścić (zaznaczyć pogrubioną czcionką). Warto też wspomnieć o tym skąd dowiedzieliśmy się o wolnym etacie w danej firmie, można napomknąć również do sytuacji firmy, by osoba, która przegląda naszą aplikację, wiedziała, że wiemy do kogo piszemy, wiemy czym firma się zajmuje i w jakiej jest sytuacji. Zaraz po wstępie przechodzimy do opisywania siebie ? jako do kandydata odpowiedniego na dane stanowisko w firmie, czyli do rozwinięcia. By wszystko napisać odpowiednio, by niczego nie pominąć (zwłaszcza najistotniejszych faktów) przed przystąpieniem do pisania listu motywacyjnego, na osobnej kartce wypiszmy jakie oczekiwania ma pracodawca, by w liście motywacyjnym utwierdzić go w tym, że spełniany wszystkie jego wymagania i jesteśmy idealnym kandydatem na to stanowisko. Jeśli wymagania podane nie były, to sami powinniśmy się postawić w sytuacji szefa danej firmy i zastanowić się, jakie wymagania my postawilibyśmy naszym przyszłym pracownikom. W liście motywacyjnym powinniśmy zawrzeć wszystkie informacje o których nie mogliśmy wspomnieć w Curriculum Vitae a więc o odbytych kursach, szkoleniach, o tym jakie stanowisko pracy zajmowaliśmy w poprzedniej firmie, a jeśli jeszcze nie pracowaliśmy nigdzie, powinniśmy napisać o tym jak dobrze pracujemy w grupie (wspomnieć np. o grze w drużynie szkolnej na zawodach itd.) – niech pracodawca wie, że to właśnie my nadajemy się na dane stanowisko pracy, że sprostamy wszystkim jego wymaganiom.

List motywacyjny – jak dostarczyć

Pamiętajmy również, że wygląd ma znaczenie, nie zawsze wysyłamy swoje aplikacje drogą mailową, pamiętajmy więc o tym, by papierek, który zanosimy do firmy (CV, list motywacyjny a czasami i życiorys) nie był pogięty, brudny. Najlepiej włożyć dokumenty te do folii zabezpieczającej. W każdym przypadku ? czy to osobiste składanie dokumentów aplikacyjnych czy wysłanie ich drogą mailową, musimy pamiętać o pierwszym wrażeniu pracodawcy po otrzymaniu naszych aplikacji. Tak więc wizualny wygląd naszych dokumentów musi być niejako ?szablonowy?, zarówno CV jak i list motywacyjny ma znajdować się na jednej kartce A4. Każda aplikacja musi być pozbawiona literówek i nawet najmniejszych błędów ? stąd doradzamy, by przed wysłaniem aplikacji, ktoś je przeczytał i świeżym spojrzeniem ocenił nasz wysiłek.

Zapytaj znajomego jakie jest jego wrażenie po przeczytaniu naszych aplikacji, niech je surowo oceni i powie co mamy ewentualnie zmienić, dodać, ująć bądź też tylko poprawić.

Jeśli dbamy o wygląd naszych dokumentów aplikacyjnych, nie możemy też z tym przesadzić. To bardzo ważne, by zapomnieć o jakichkolwiek szlaczkach, wzorkach, czy ozdobnych ramkach, nawet tak zwane boldowanie tekstu trzeba stosować z umiarem ? bowiem każda przesada ?dbałości? działa na naszą niekorzyść! Pogrubianie i czcionka ? z tym również nie możemy przesadzać, dokumenty mają być czytelne, tak więc (zwłaszcza jeśli dokument wysyłamy drogą mailową) zadbajmy o to, by rozszerzenie dokumentu było jednym z podstawowych ? o czym już wspominaliśmy. Nie chcemy przecież by po otwarciu dokumentu osoba, która przegląda aplikacje zobaczyła zamiast CV czy listu motywacyjnego tylko kwadraciki czy szlaczki… Owszem. Plik tekstowy łatwo idzie zamienić na format pdf,, ale… to rozwiązanie również może się nie sprawdzić. Firmy rekrutacyjne jak i indywidualni pracodawcy wolą zawsze dostać dokumenty w rozszerzeniu podstawowym ? czyli ? doc.

List motywacyjny – po co go pisać?

Napisanie listu motywacyjnego nie jest zadaniem prostym – przede wszystkim dlatego, że wymaga to umiejętności tworzenia tekstu. CV jest dokumentem schematycznym, pisanym za pomocą równoważników zdań, tu zaś liczy się płynny tekst – dodatkowo o charakterze perswazyjnym. Dlatego też, wiele osób ma trudności z jego właściwym przygotowaniem i zastanawia się, jaki jest cel listów motywacyjnych. I mimo, że do listu motywacyjnego rekruter przechodzi dopiero po weryfikacji CV, to jest to ważna forma, która pozwala, jak sama nazwa wskazuje, umotywować swoją prośbę o przyjęcie do pracy.

Celem CV jest dla przyszłego pracownika przedstawienie swojej kandydatury w pozytywnym świetle – wykazanie wszystkich swoich ważnych cech i umiejętności, które będą niezbędne do wykonywania obowiązków wynikających z zatrudnienia na stanowisku, na które się aplikuje. I o ile CV przygotowane może być jedno i rozsyłane w wielu kopiach do różnych firm, o tyle list motywacyjny należy za każdym razem modyfikować i dopasowywać do wymogów pracodawcy, na którego ofertę się odpowiada.

W liście motywacyjnym przekonać trzeba do tego, że jest się idealnym pracownikiem na dane stanowisko, pokazać, co może się zaoferować pracodawcy i wnieść jako tak zwaną wartość dodaną i zachęcić go do umówienia się z nami na rozmowę kwalifikacyjną. Skuteczność komunikacyjna jest zatem podstawą sukcesu.

Moja mama ma urodziny to dla niej te życzenia urodzinowe, kocham Cię mamo
Dzisiaj, w urodzin Twoich dniu, ja radości życzę Ci, by dzień ten całkiem innym był od wszystkich innych dni. Zaś JUTRO niech Ci w darze da spełnienie wszystkich snów, coś śniła w dniach urodzin swych, w marzeniach i bez słów. A to najważniejsze z życzeń mych: Niechaj Twe przyszłe dni oszczędzą Tobie smutku i łez i szczęście dadzą Ci!