Podanie o prace

W życiu każdego, przychodzi taka chwila, że musi napisać Curriculum Vitae, każdy wie, że wszystkie CV są różne. Inne dane, inne doświadczenie, inna skończona szkoła itd. Chcąc stworzyć CV, by można je było nazwać śmiało: To jest moje cv! – można posłużyć się dokumentami aplikacyjnymi, które są umieszczone w internecie, możemy skorzystać ze wzoru CV, które tam znajdziemy, będziemy wiedzieć co, w którym miejscu umieścić, będziemy wiedzieć czego nie możemy pominąć a czego lepiej nie dodawać do swoich aplikacji na dane stanowisko. Na każde stanowisko pracy, na które chcemy składać dokumenty aplikacyjne, muszą być w nich zawarte inne informacje – umiejętności, hobby – czy chociażby to, dlaczego się nadajemy akurat na dane stanowisko pracy (jeśli chodzi o podanie o pracę), podobnie też z życiorysem.

To właśnie moje cv ma się wyróżniać od innych, żeby pracodawca, czy osoba odpowiedzialna za dokumenty aplikacyjne zwróciła na niego uwagę, nie tylko z powodu wyglądu, ale również z powodu zawartej treści – jasno, przejrzyście, na temat, bez zbędnych szczegółów i nie potrzebnych informacji.

W dzisiejszych trudnych czasach coraz więcej osób zarówno młodych jak i starszych ma problemy ze znalezieniem dla siebie odpowiednich miejsc do pracy. Większość firm ostatnimi czasy głównie zwalniało swoich pracowników chcąc nadal móc dobrze utrzymywać się na rynku. Dzięki temu bez większych problemów mogły one przetrwać widmo kryzysu, które naprawdę dość mocno rozbudowało się nad wieloma krajami. Ludzie bez pracy muszą teraz jednak podwójnie się natrudzić, aby móc dla siebie znaleźć odpowiedniego rodzaju możliwości względem znalezienia dla siebie nowej pracy. Mając problemy z napisaniem dobrego CV dobrze jest w tym wypadku poszukać odpowiedniej pomocy wśród specjalistów z owego działu, którzy pomogą nam je wykonać w sposób naprawdę bardzo dobry. Dzięki temu są dużo większe szanse, że pracodawca w sposób odpowiedni rozpatrzy nasze podanie o pracę i nie będzie nam robił większych problemów jeżeli chodzi o nasze przyjęcie. Dlatego też coraz więcej osób stara się o to, aby ich podanie mogło być dobrze dopasowane do pracy, którą chcą wykonywać.

Na Internecie możemy znaleźć wiele różnego rodzaju gotowych druków takich jak szablon CV gdzie po prostu we właściwe miejsca wpiszemy wszystkie nasze dane. Dzięki temu będziemy mogli być pewni, że nasze podanie o pracę jest naprawdę bardzo wysokiej jakości i bez najmniejszego problemu

Jak napisać list motywacyjny i co w nim tak naprawdę trzeba zamieścić?

Przede wszystkim

Dane adresowe ? zawsze w lewym górnym rogu (podobnie zresztą jak w CV) zamieszczamy imię, nazwisko, nasz aktualny adres zamieszkania, numer telefonu a także adres poczty elektronicznej (e-mail). Przydatna wskazówka: zwróć uwagę jaki masz adres e-mail, jeśli bowiem zawiera on dziwne znaki, śmieszne wyrazy to raczej załóż nowe konto, ponieważ dziwny, a wręcz nie poważny adres e-mail może działać na naszą niekorzyść. Numer telefonu, który podajemy w aplikacjach to również numer, który powinien być cały czas osiągalny ? a przynajmniej w przyjętych godzinach pracy ? nikt nie każe Wam odbierać telefonów późnym wieczorem.

Na tej samej wysokości co dane adresowe, ale po prawej stronie musi być zamieszczona nazwa miejscowości, w której mieszkamy i data, w której składany podanie. Również po prawie stronie, poniżej miejscowości i daty zamieści musimy pełną nazwę firmy a także adres pracodawcy do którego wysyłamy swoje aplikacje.

Krótkie powitanie i wstęp, to kolejny element, jaki musi być zawarty w liście motywacyjnym. Zdarza się też (rzadko) tak, że nie wiemy właściwie do kogo kierujemy list motywacyjny, swoją aplikację, dlatego też na wstępie warto jest w takim wypadku użyć formy ?Szanowni Państwo?, w przypadku jednak gdy wiemy jakiej płci jest osoba do której kierujemy swoje dokumenty aplikacyjne, możemy odpowiednio użyć form ?Szanowna Pani?, ?Szanowny Panie?.

Zainteresowania – co wpisać

Na początek zastanów się, jakie są twoje pozazawodowe pasje? Jak je realizujesz? Wbrew pozorom to bardzo ważny etap w curiculum vitae. Hobby w CV, bo często to jest jedyna rzecz, jaka cię wyróżnia z tłumu. Każdy ma jakąś szkołę, zna jakieś języki w jakimś stopniu, każdy gdzieś tam pracował i czegoś się tam nauczył, ale ile osób

By odróżnić się od masy podobnych osób, nie wpisuj: sport, muzyka, film, książka. Jeśli nie interesujesz się czymś bardzo oryginalnym, na pewno z działów tych są takie, które preferujesz najbardziej, np.
Zwróć na swoją osobowość uwagę, ale nie drastycznie. Bardzo łatwo o wpadkę! Jeżeli wpiszesz w poczet zainteresowań: okultyzm, hipnoza, możesz wystraszyć czytającego.

Zamiłowanie do sportów ekstremalnych może oznaczać osobę odważną, gotową na wyzwania. Zamiłowanie do wędkowania osobę spokojną, stroniąca od innych, ale także bardzo cierpliwą. W ten sposób można wysnuć dodatkowe informacje o kandydacie.

Wymieniając swoje zainteresowania, powinieneś przygotować się na związane z nimi pytania, które osoba rekrutująca może ci zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Hobby, jak i pozostałe elementy w cv, musi być prawdziwe. Nie wolno wymyślać . Nie wolno wpisywać zainteresowań niezgodnych z prawdą. Nim wpiszesz w punkcie hobby: malarstwo Picassa, zastanów się, czy naprawdę się na nim znasz. Może się bowiem okazać, że rekruter jest miłośnikiem tego typu sztuki i zada nam naprawdę „niewygodne” pytanie, z którego ciężko będzie wybrnąć.

Niektórzy podają jako swoje zainteresowania takie, które co ściśle łączy się z pracą o którą się staramy. Nie zawsze podziała to na naszą korzyść. Postaraj się o zaprezentowanie siebie, jako osoby o szerokich horyzontach, która znajduje czas na realizowanie swojej pasji.

Podanie o prace

Często zastanawiamy się, jak prawidłowo napisać aplikacje na dane stanowisko pracy. Jeśli nie wiemy jak dobrze napisać swoje CV i życiorys, możemy znaleźć pomoc w internecie, w wyszukiwarce wystarczy wpisać hasło, takie jak: podanie o prace wzór – a po chwili będziemy mogli już znaleźć różnego rodzaju podania, pisane czy to przez innych użytkowników, czy profesjonalistów, którzy chcą nam pomóc w zdobyciu pracy i poszerzaniu kariery. Oczywiście pamiętajmy, że taki wzór to tylko poglądowy dokument, ma on nam pomóc w napisaniu naszych dokumentów, nie możemy go więc przepisać od przysłowiowej „deski do deski”. W zależności na jakie stanowisko składamy dokumenty, jakie wymagania stawia swoim potencjalnym przyszłym pracownikom pracodawca, takie zainteresowania czy umiejętności musimy napisać w dokumentach aplikacyjnych – oczywiście tylko wtedy, jeśli je posiadamy.

Nie możemy bowiem kłamać, ponieważ już na rozmowie kwalifikacyjnej, każde kłamstwo, które zawarliśmy w dokumentach aplikacyjnych wyjdzie na jaw, a co za tym idzie – nie dostaniemy pracy i będziemy bardzo źle odebrani.

Najlepsze CV

Jak stworzyć najlepsze cv na dane stanowisko pracy, które bardzo chcieli byśmy objąć? Najlepiej znaleźć poradnik, jak napisać najlepsze cv, wzorów w internecie i cennych wskazówek zajdziemy bardzo wiele, warto jest więc poszukać konkretnych informacji nim zabierzemy się do pisania dokumentów aplikacyjnych. W CV nie może być zawarte zbyt wiele szczegółowych informacji, nie możemy też pominąć tych najważniejszych (zwłaszcza klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych, którą umieszcza się u samego dołu dokumentów aplikacyjnych), bez klauzuli, możemy mieć wręcz pewność, że nasze CV trafi tak szybko do kosza jak trafiło w ręce pracodawcy, ponieważ nie będzie on ryzykował kontaktu z nami, jeśli na dokumentach aplikacyjnych nie znajdzie na to jasno określonej zgody – klauzuli.

Najlepsze CV to takie, które oczywiście sami stworzymy, które będzie miało zawarte w sobie tylko podstawowe i najważniejsze informacje – nie możemy przecież przesadzić z nadmiarem informacji – bo od tego są już inne dokumenty aplikacyjne.