Wycieczka do Egiptu

Egipt – last minute czyli oferty z ostatniej chwili

Wycieczki w typie last minute są bardzo popularne wśród polskich turystów, którzy zdecydowanie chętniej wybierają się na wyjazdy organizowane z biur podróży, niż na samodzielne wypady. Egipskie wakacje last minute są zazwyczaj bardzo atrakcyjne pod względem cenowym, w związku z czym przyciągają rzesze chętnych (pamiętajmy jednak, aby wybierać jedynie sprawdzone biura podróży, które działają na rynku od dłuższego czasu).
W ofercie last minute znajdują się zazwyczaj: zakwaterowanie w hotelu, wycieczki obligatoryjne, transport lotniczy do Egiptu i z Egiptu, wyżywienie. Za wszystkie pozostałe przyjemności turysta musi płacić sam. Warto przy tym dodać, że każde biuro podróży współpracuje z osobą, która mieszka w Egipcie na stałe i jest rezydentem danej grupy. Rezydent ma za zadanie oprowadzać wycieczkę, konsultować sprawy formalne, a w razie potrzeby służyć za tłumacza. W skład oferty last minute bardzo często wchodzi pakiet All Inclusive, który oznacza ni mniej ni więcej jak możliwość dowolnego korzystania z baru. Jest to bardzo wygodna opcja dla turystów, gdyż nie muszą oni zamartwiać się o wyżywienie i kupowanie żywości w sklepach. Biuro podróży załatwia również wszystkie formalności związane z zakupem wiz turystycznych i ubezpieczeniem w czasie podróży. Turyści, podróżujący samotnie, muszą załatwiać ubezpieczenie zdrowotne i od wypadku na własną rękę.

Rejs po Nilu

Rejs po Nilu to doskonała opcja wycieczkowa dla turystów, którzy chcą dokładnie poznać kulturę starożytnego Egiptu. Rejs po najdłuższej, afrykańskiej rzece jest bez wątpienia wspaniałą przygodą i wbija się w pamięć na bardzo długi czas.
Standardowy rejs trwa zwykle siedem dni. Punktem startowym są zazwyczaj Luksor lub Asuan. Przebieg wycieczki uzależniony jest od indywidualnych ustaleń biura podróży. To organizatorzy decydują, które miejsca są szczególnie godne uwagi i które warto obejrzeć z bliska. Wtedy też statek wycieczkowy cumuje przy najbliższym porcie, a turyści mają okoliczność podziwiania cudów starożytnego świata z bliska. Jednym z ważniejszych, a przy zawsze odwiedzanym, punktów wycieczki jest rzecz jasna Luksor z jego kompleksem świątynnym. Innym, bardzo ważnym miejscem wycieczkowym jest Wielka Tama Asuańska, która stanowi ostatni punkt rejsu statkiem- o ile wyruszamy z Luksoru.
Rejs statkiem jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Turyści kwaterują się bowiem w pokojach pod pokładem, w których mogą wypocząć i nabrać sił przed kolejnym dniem podróży. Wieczorami i w porze nocnej na pokładzie bardzo często organizowane są imprezy i wieczorki zapoznawcze. Rejs po Egipcie może być zaczątkiem naszej przygody wakacyjnej. Z Asuanu bądź Luksoru kursują bowiem autobusy do Hurghady i innych miejsc wypoczynkowych położonych w Riwierze Zatoki Morza Czerwonego.

Zanim wybierzemy odpowiedni statek wycieczkowy przyjrzyjmy się baczniej kilku kwestiom. Pierwszą z nich jest rozpoznanie warunków sanitarnych na pokładzie . Wybierajmy oferty tylko sprawdzonych i pewnych biur podróży.

Turystyka w Egipcie

Turysta w Egipcie to łakomy kąsek dla handlarzy, złodziei i nieuczciwych usługodawców. Co zrobić, aby nie zostać oszukanym już pierwszego dnia? Jak chronić się przed nieuczciwymi praktykami? Na co zwracać szczególną uwagę?

Handlarze oraz obsługa hotelowa przyjmują wobec turystów postawę roszczeniowa. Wedle Egipcjan osoby, które zarabiają więcej (czyli w tym przypadku bogaci, zagraniczni turyści), powinni podzielić się swoim majątkiem z biednymi . W Egipcie normalną sprawą jest dawanie napiwków. Nie wzbraniajmy się przed tym, ale nigdy nie zostawiajmy zbyt dużych sum. Operujmy przy tym banknotami o drobnym nominale. Jeżeli handlarz zobaczy, że posiadamy większe banknoty, nie będziemy mogli się od niego opędzić.

Kolejny problem stanowią hotele. Turyści bardzo często nie mogą doprosić się o przydział czystych ręczników, naprawę kranu albo dodatkowe łóżko do pokoju. Jeżeli czegoś potrzebujemy, musimy się o to praktycznie bić z obsługą. Egipcjanie żyją nieco innym rytmem, dla nich pośpiech jest czymś zupełnie niezrozumiałym, a wręcz groteskowym. Walczmy zatem o swoje prawa i nie dajmy wykorzystywać.

Pilnujmy naszych pieniędzy! Niektóre banknoty egipskie są do siebie bardzo podobne, w związku z czym turyści często dają się nabierać na mniejsze lub większe kwoty. Przyglądajmy się wydawanym banknotom i nie dajmy zwieść analogicznymi wizerunkami. Pamiętajmy, że obowiązującą w Egipcie walutą jest funt, który dzieli się na 100 piastrów.

Egipt Piramidy

Każde państwo posiada symbol narodowy. W przypadku Polski jest to bocian, w wypadu Egiptu – piramidy. Przebywając na terenie Egiptu, nie możemy odmówić sobie przyjemności zobaczenia piramid z bliska. Piramidy, czyli groby faraonów, są obligatoryjnym elementem każdej wycieczki- czy to grupowej, czy indywidualnej.

Jeżeli chcemy zobaczyć prawdziwe, monumentalne piramidy, koniecznie udajmy się do Gizy. Giza to trzecia co do wielkości miejscowość egipska położona zaledwie dwadzieścia kilometrów na południowy zachód od Kairu. Do Gizy dojeżdżają autobusy spod portu lotniczego i centrum Kairu; można również dopłynąć promem wycieczkowym lub taksówką. Turyści, przebywający w stolicy państwa, nie mają zatem szans, aby nie odwiedzić Gizy.

Miasto łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Piramidy górują nad metropolią i doskonale harmonizują z nowoczesną kompozycją architektoniczną miasta. Wbrew powszechnej opinii Giza nie jest miastem upstrzonym piramidami i nie ma w niej tylko zabytków co chociażby w Dolinie Królów. Największymi piramidami, znajdującymi się w Gizie, są: Wielka Piramida Cheopsa, Piramida Chefrena oraz Piramida Mykerinosa. Najstarszą, największą i najlepiej zachowaną piramidą jest rzecz jasna Piramida Cheopsa wpisana na listę siedmiu cudów świata. Jako ciekawostkę warto dodać, że boki podstawy Piramidy wpisują się w geometryczny kwadrat, a jej naroża skierowane są w cztery strony świata. Pozostałe, dwie piramidy są znacznie mniejsze i gorzej zachowane.
Triada piramid jest zazwyczaj fotografowana w jednym wymiarze, co ma dać złudzenie bogactwa i przepychu Gizy. Poza piramidami możemy podziwiać tu również inne, pomniejsze zabytki, ale nie są one tak spektakularne jak groby faraonów. Nie zmienia to jednak faktu, że Giza jest obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty.

Historia Egiptu

Historia starożytnego Egiptu, pomimo, że poznana i opisana stosunkowo dokładnie, wciąż kryje przed nami wiele tajemnic. Wiedza zdobyta z podręczników historii nie zastąpi nam jednak namacalnego kontaktu z historią i dziejami tego pięknego, afrykańskiego państwa. Granice pomiędzy współczesnością a starożytnością ulegają, w przypadku Egiptu, zatarciu. Historia jest wiecznie żywa.

Każdy, kto był w Egipcie, musiał widzieć z bliska piramidy, czyli grobowce Faraonów. Najsłynniejszym z nich jest grobowiec króla Tutanhamona, który dotrwał do naszych czasów w niemal nienaruszonym stanie. Podróżując wzdłuż delty Nilu możemy wyobrazić sobie, jak żyli ludzi w dawnych czasach, czym się zajmowali i jak wyglądało ich życie codzienne. Starożytna cywilizacja skupiała się w delcie Nilu, dlatego też znajdziemy tam najwięcej reliktów przeszłości i odbędziemy ciekawą wędrówkę dziejową.
Zwiedzając świątynie starożytnego Egiptu, zbieramy informacje o politeistycznych systemach religijnych, wierzeniach i bóstwach, które czcili Egipcjanie. Aby podróż do Afryki pozostawiła w naszej świadomości trwały ślad, warto udać się do Teb i zobaczyć sławny posąg Sfinksa, który został uwieczniony w wiekopomnym dziele Sofoklesa. Możliwości jest naprawdę wiele, a echa starożytnej cywilizacji odbijają się w każdym, nawet najmniejszym, zabytku.