Egipt – Atrakcje

Safaga – idealne miejsce dla aktywnych osób

 

Safaga to miasto w Egipcie położone na wybrzeżu Morza Czerwonego, w odległości 53 km na południe od Hurghady. Głównym dobrem Safagi są liczne kopalnie fosforanowe oraz okazały port morski, jeden z największych w Egipcie.

Turyści, przebywający w Safadze, mają do wyboru wiele opcji wypoczynkowych. Zdecydowana większość korzysta z dobrodziejstwa ciepłych plaż i zażywa kąpieli w morzu Czerwone. Warto zaznaczyć, że piaski Safagi przejawiają właściwości lecznicze. Mieszkańcy miasta, a nawet sami turyści, chwalą ich dobroczynny wpływ i zdolności do leczenia reumatyzmu i łuszczycy. Nie pozostaje nam nic innego, jak sprawdzić owe zapewnienia.

 

Safaga jest miejscem szczególnym. Nie spotkamy tu osób, preferujących nocny tryb życia. Niewiele jest również lokali i barów czynnych przez całą dobę. Większość przyjęć nocnych organizują windsurferzy; odbywają się najczęściej na plaży.

 

Safaga jest szczególnie popularna wśród kitesurferów i windsurferów. Miasto było gospodarzem Mistrzostw Świata w Windsurfingu w 1993 roku.

 

Marsa Alam – nowy egipski kurort

 

Jeszcze kilka lat temu, większość egipskich kurortów skupiało się w okolicach „wielkiej trójki”: Hurghady, Sahrm el Sheikh oraz Taby. Dziś jednak, spragnieni spokoju, ciszy oraz dziewiczej i nienaruszonej niczym przyrody, udać się mogą niemal na same południe wybrzeża Morza Czerwonego – do Marsa Alam.

 

Miejscowość usytuowana jest w odległości ok. 300km od Hurghady i posiada własne międzynarodowe lotnisko, otwarte w 2000 roku. Spodziewać się tu można kilkudziesięciu nowych i nowoczesnych hoteli – baza rozrasta się z każdym rokiem.

 

Marsa Alam jest doskonałym miejscem dla turystów poszukujących spokojnej lokalizacji oraz doskonałej bazy nurkowej. W odległości ok. 20km od miasta znajduje się Park Narodowy Wadi Dżimal – słynący z pięknych okazów morskiej flory i fauny. Spotkać tu można dziewicze rafy koralowe, a także… żółwie morskie, pływające w pobliżu linii brzegowej. Słynie z nich przede wszystkim Abu Dabab.

 

Kurort jest doskonałą bazą wypadową dla chcących zwiedzić Luksor – podróż trwa znacznie krócej, niż w przypadku wypraw z Hurghady, czy Safagi.

 

Atrakcje turystyczne Egiptu w pigułce

 

 

Egipt jest krajem atrakcyjnym dla turystów pod wieloma względami. Najważniejsze walory stanowią:

<ul>

<li>Zabytki czasów starożytnych, którymi usłana jest cała dolina oraz delta Nilu – od Memfis i Kairu, aż po Luksor i Karnakę z piramidami w Gizie i Doliną Królów na czele,</li>

<li>Bogate w atrakcje wybrzeże Morza Czerwonego – raj dla spragnionych słońca, pięknych plaż, dziewiczych raf koralowych i doskonałych warunków do nurkowania, windsurfingu, czy też innych sportów wodnych,</li>

<li>Piaski pustyni, pokrywającej zdecydowaną większość tenernu Egiptu – można tu spotkać Beduinów, udać się na prawdziwe safari, pojeździć na quadach, czy też wielbłądach i poznać uroki życia poza cywilizacją,</li>

<li>Orientalna kultura arabska – z wyjątkową gościnnością, ciekawymi zasadami handlu i targowania się, doskonałą kuchnią i niezwykłymi aromatami.</li>

</ul>

Każdy odnajdzie tu dla siebie coś wyjątkowego. To właśnie dlatego Egipt co roku odwiedzają miliony turystów.

 

Atrakcje w Egipcie

 

Egipt jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Spragniony odpoczynku urlopowicz może odetchnąć na złocistej plaży i popływać w krystalicznie czystym morzu Czerwonym. Turyści aktywni i nie znoszący marazmu, mogą wybrać się na safari lub wycieczkę objazdową po półwyspie Synaj czy Egipcie kontynentalnym. Osoby, uwielbiający zwiedzać nowe miejsca i poznawać starożytne kultury, wybierają najczęściej rejs po Nilu. Słowem, w Egipcie nie można się nudzić.

Wybierając miejsce wypoczynkowe musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów: położenie, wartość historyczną, dostępność portów lotniczych i infrastrukturę komunikacyjną. Dobre połączenie z innymi miejscowościami jest niezwykle istotne, jeżeli traktujemy naszą miejscowość jako bazę wypadową w inne rejony kraju.

 

Co warto zobaczyć? Jakie atrakcje nasz czekają?

 

Aby Państwa nie zanudzać, opowiemy w telegraficznym skrócie o dobrach Egiptu.

W Kairze czeka nas do zwiedzania Muzeum Egipskie i Cytadela. W Gizie obejrzymy cudowne piramidy. Karnak i Luksor dadząc nam możliwość obcowania z żywą historią. To prawdziwa gratka dla wszystkich historyków i pasjonatów archeologii. W Hurghadzie i Sharm El Sheikh popływamy w morzu i zanurkujemy w przepięknych i malowniczych rafach koralowych. Przechodząc do omówienia części pozakontynentalnej, nie sposób nie wspomnieć o kanale sueskim, który okazał się jednym z najistotniejszych dokonań angielskiej, XIX-wiecznej myśli technologicznej. Podróżując po półwyspie Synaj natkniemy się na klasztor świętej Katarzyny, który zamieszkują obecnie mnisi. W Egipcie każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Kair czyli w odwiedzinach w stolicy

 

Kair to niesamowite miejsce, w którym turysta może poczuć prawdziwy, egipski klimat. Samo miasto stanowi bardzo dobrą bazę wypadową do zwiedzania innych, ciekawych miejsc państwa faraonów. Czym jednak może zaskoczyć nas sam Kair? Dlaczego jest tak niezwykły, a jednocześnie interesujący dla zagranicznych turystów?

Kair to największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu, a jednocześnie jeden z największych punktów tranzytowych na Bliskim Wschodzie. Wszelkie dane statystyczne dotyczące liczby ludności wydają się zupełnie nieprzydatne zważywszy na fakt, że przez Kair codziennie przewija się tysiące turystów i muzułmanów. Tak duża migracja sprawia, że Kair stanowi potężny punkt wymiany kulturowej i kulturalnej. Skoro powiedzieliśmy już kilka słów o samym mieście, przejdźmy do opisu jego zabytków.

Egipt bywa często nazywany miastem Tysiąca Minaretów. W mieście możemy podziwiać bowiem liczne kompleksy świątynne i minarety. Przebywając w Kairze, nie sposób nie odwiedzić sławnego na cały świat Muzeum Egipskiego, które gromadzi skarby cywilizacji starożytnej i liczne zbiory archeologiczne. Zwiedzanie muzeum jest obowiązkowe i może być traktowane jako pierwszy punkt na naszej trasie wycieczkowej. Niespełna kilkanaście kilometrów od Egiptu znajduje się sławna Giza wraz z jej trzema piramidami i wielkim posągiem Sfinksa.

Dobrodziejstwem Egiptu, podobnie jak i całego świata arabskiego, są liczne bazary, na których można kupić dosłownie wszystko. Jeden z nich, Chan al-Chalili, uchodzący za największy i najbogatszy na całym Bliskim Wschodzie gromadzi kupców i handlarzy oferujących przyprawy, zioła, bogate sukna, perfumy, fajki wodne i jedwabie. Nawet, jeżeli nie chcemy nic kupować, koniecznie powinniśmy go odwiedzić i przynajmniej wchłonąć klimat panujący w tym niezwykłym i egzotycznym miejscu.